Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rafael Arutunian: Michelle je národní památka

24. 2. 2007
Poslední trenér Michelle Kwan Rafael Arutunian a letošní vítězka juniorské Grand Prix Caroline Zhang mluvili o Michelle Kwan. Jejich slova si můžete přečíst zde:

Rafael Arutunian
"Navzdory nadějím, které vkládám do Mao Asady, zdá se, že každý trenér má speciálního studenta, který zůstává jeho srdci nejmilejší, nehledě na to, kolik dalších šampionů po něm ještě přijde. Že jsem pracoval s osobností jako byla Michelle, bylo velké štěstí. Cokoliv dobrého, co si můžete o člověku myslet, jakákoliv pěkná slova, která můžete nalézt, můžete říct o Michelle Kwan. Její bruslařská technika byla téměř ideální a vůbec cokoliv, co udělala bylo díky její senzační technice skvělé. Pro bruslení měla perfektní postavu, díky které mohla tak dlouho závodit na vysoké úrovni."

"Myslím, že jsem nikdy nepokal talent, jakým byla ona, a myslím, že dnes neexistuje nikdo, kdo by byl na její úrovni. Je těžké pokoušet se ji popsat, protože jak chcete popsat někoho, kdo není nic míň než národní památka."

Caroline Zhang
Zhang řekla, že bruslit na stejném ledě jako její idol Michelle Kwan pro ni bylo v této sezoně velkou inspirací.

"Bruslila jsem na ledě s Michelle témeř každý den, když přijela z Denveru navštívit rodinu. Požádala jsem ji asi o osm autogramů, když jsem ji potkala poprvé a Michelle byla tak milá, že mi podepsala všechno, co jsem měla".

Každodenní tréninky Zhang s Kwan umožnily oběma, aby se spolu seznámily, a aby se krasobruslařská mistryně světa stala rádkyní čiperné dívenky.

"Michelle byla velmi nápomocná a dávala mi rady k trojitému flipu. Ale bylo pro mě těžké jejím radám naslouchat, protože jsem tak ohromená hvězdami. Snažím se koncentrovat, ale někde v podědomí si říkám: wow, to ke mě mluví Michelle Kwan."

"Mám ráda její vášeň na ledě a její umělecký projev a muzikálnost. Obdivuji její spirály a také to, jaký má kontakt s publikem. Myslím, že by se měla vrátit a příští rok zase závodit. Rozhodně je stále nejlepší. Pozorně ji sleduji, když sdílíme led, abych viděla, jak dosáhnout toho, abych mohla být ve svém bruslení aspoň trochu jako ona".